تبلیغات
قدمت غیرت اصالت - کردها نیازمند دیپلماسی
 
قدمت غیرت اصالت
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : هوزان جاف
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دفاعیات عبدالله اوجالان: کردها نیازمند دیپلماسی ملت دمکراتیک هستند

serok_Apo
اوجالان بخش اعظم آخرین دفاعیات خود را به لزوم ایجاد کنگره دمکراتیک ملت اختصاص داده ، او می گوید در جهان کردها بیش از همه قربانی بازیهای دیپلماتیک شده‌اند و این مهم یکی از ضرورتهای تشکیل سازمانهای همسو و دیپلماسی مشترک کردهاست.

اوجالان در دفاعیاتی که به دادگاه حقوق بشر اروپا ارسال کرده از یک دیپلماسی حاکی از یک جنبش همکاری و صلح میان جوامع سخن گفته و این دیپلماسی را از منظر کردها مورد ارزیابی قرار می دهد.
اوجالان با بیان آنکه در طول تاریخ ملت کرد همواره با توطئه و بازیهای دیپلماتیک دولت - ملت مواجه بوده به ضرورت دیپلماسی ملت دمکراتیک برای کردها در سطح منطقه و جهان پرداخته است .

اوجالان می گوید در جهان کردها بیش از همه قربانی بازیهای دیپلماتیک شده‌اند و می افزاید :
" پیشرفت یک دیپلماسی مثبت نقش مهمی در دفاع از موجودیت و کسب آزادی برای کردها دارد. کردها بزرگترین قربانیان در تقسیم خاورمیانه و حکومتمداری کاپیتالیسم  در قرنهای نوزدهم و بیستم بوده‌اند ،کردها خصوصا در جنگهای جهانی یکم و دوم در شرایط تراژیکی قرار گرفتند. دیپلماسی خاورمیانه تنها نقش یک بازیچه را به کردها داده و راه را بر نتایج دهشتناکی هموار کرده است ، کردها کشتارهای جمعی را تجربه کرده‌اند . بی گمان همکاری کردها با دشمنان و خودفروشی و عدم وجود شیوه‌های نوین در انقلابهای کردی نیز سهم بزرگی در این بین داشته‌اند."

اوجالان می گوید وقتی این جنایت را مورد ارزیابی قرار می دهیم می بینیم که شانس کردها برای دیپلماسی بر اساس دولت- ملت بسیار اندک است و ادامه می دهد :
" دیپلماسی ای که که تحت لوای دولت - ملت صورت پذیرد نه تنها به چاره‌یابی مسئله کردها منجر نمی شود بلکه آنرا به بن بست خواهد رساند ،  این نوع دیپلماسی به اختلافات میان بخشهای جدا شده دامن خواهد زد و برای دولت - ملتهای متخاصم تبدیل به کارت دعوت می شود . از اینرو ما نیازمند یک دیپلماسی قدرتمند ملت دمکراتیک هستیم.این دیپلماسی جدید پیش از هرچیز می باید میان کردهای منفک شده که منافعشان به صورت متناقض تقسیم شده‌اند پلاتفرمی ایجاد کند."
اوجالان در ادامه می گوید این پلاتفرم می باید فعالیتهای دیپلماتیک را محور کارهای خود قرار دهد و به یک مرکز دیپلماسی میان تمامی جناحهای کردی مبدل شود .
نوع مطلب :
برچسب ها :