تبلیغات
قدمت غیرت اصالت - نسل کشی در کردستان عراق
 
قدمت غیرت اصالت
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : هوزان جاف
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پنجشنبه 20 بهمن 1390 :: نویسنده : هوزان جاف

نسل کشی در کردستان عراق

 

نسل کشی در کردستان عراق (صدام حسین و یک محاکمه ناتمام)

نوشته: مایکل جی. کلی

ترجمه: سربس نظری

موسسه انتشارات امیرکبیر

مترجم «نسل کشی در کردستان عراق» در بخش «اشاره مترجم»، براساس زندگی خود در مناطق مرزی ایران و در مجاورت کردستان عراق همواره بر آن بوده که گوشه کوچکی از تصاویر مانده در ذهن خود را در فاجعه حذف کردها توسط صدام حسین را برای دیگران منعکس کند. در این راستا به کتاب «ارواح حلبچه» نوشته پروفسور مایکل جی. کلی برخورده است. وی معتقد است که مطالعه و ترجمه این اثر شاید کوچکترین کاری باشد که می­توانست در جهت شناساندن مصیبت­های کردستان عراق انجام دهد.

وی در این ترجمه آورده است: تغییر عنوان کتاب به آن دلیل بود که موضوعات پوشش داده شده در این اثر اصلی بسیار فراتر از واقعه حلبچه بود و در واقع به موضوع نسل کشی و همچنین محاکمه صدام می­پرداخت. اثر پروفسور کلی کاری است ماندگار که با زبانی ساده و کاملاً بی طرفانه و در عین حال از دیدگاهی حقوقی و تجربی به پروژه انفال و کشتار و کشتار هزاران غیرنظامی کرد در اواخر دهه 80 میلادی پرداخته و پرونده­ای مفتوح از صدام حسین را واکاوی و بازخوانی می­کند. استفاده از نقل قول­های بازماندگان و شاهدان جنایت صدام، تجربیات روزنامه نگاران، اسناد وزارت خارجه امریکا و توضیحات بسیار از محل وقوع این جنایت تصویری عینی و کاملاً ملموس از فجایع کردستان عراق به خواننده می­دهد.

نویسنده در تلاش است با به پیش کشاندن دیدگاه­های حقوقی در مورد اتهام نسل کشی و ارائه جزئیات دادگاه صدام و همدستانش، پیام اصلی کتاب یعنی محاکمه ناتمام را به مخاطب منتقل سازد؛ اینکه صدام تنها به خاطر پرونده کشتار دجیل محکوم گردید و پرونده قتل عام، آوارگی و شکنجه و حبس صدها هزار نفر از ساکنان کردستان عراق هیچ گاه به فرجام نرسید. این نیز مخاطب را با سوال اصلی که چرا این گونه شد، روبرو می­سازد اینکه چه عاملی مانع محاکمه صدام و برملا شدن اسرار و اسناد پروژه انفال گردید.

این کتاب ادامه کاری دیگر از نگارنده در مورد پرونده نسل کشی اسلوبودان میلوسویچ و صدام حسین، چاپ انتشارات پیتر لانگ در سال 2005 است. در آن اثر، تاریخچه نسل کشی از زمان­های باستان را بررسی کرده و به این جنایت به عنوان مسئله­ای بین المللی در عصر مدرن پرداخته است. پس موضوع محاکمه میلوسویچ و صدام حسین به عنوان سران دو رژیم در جایگاه متهم در دادگاه اشاره کرده است. اما این مرگ بود که اجازه خاتمه دادرسی در مورد این دو نفر در رابطه با اتهام نسل کشی را نداد.

در کتاب حاضر جنایات غیرقابل وصف صدام حسین علیه کردها مورد بررسی قرار می­گیرد. روند محاکمه صدام در دیوان عالی عراق در رابطه با پرونده مختومه دجیل و دادرسی ناتمام در مورد پرونده کشتار کردها در چند عملیات به نام انفال نیز موضوع دیگر این کتاب است. اثر حاضر اما صرفاً روزشمار و تاریخچه محاکمه صدام نیست، بلکه پژوهشی است که انگیزه­های درونی و ژرفای بشری را که در قالب یک حاکم جاه طلب تبلور یافته است درمی­نوردد و به درون جامعه­ای با تنوع قومی و مذهبی فراوان نفوذ می­کند، جامعه­ای که بر ذخایر عظیم نفتی سوار است اما در پر تنش­ترین منطقه جهان  قرار دارد. زمینه­های خصی و گذشته صدام و فضایی که او بر آن حاکم بود، بسیاری از اعمال وی را توضیح می­دهند. با این حال وی تا آخرین لحظه حیاتش همچنان ستمگری غیرقابل پیش بینی باقی ماند.

کتاب حاضر یک رساله نیست. نگارنده بسیاری از موارد ذکر منبع را حذف کرده و تنها به یک کتابنامه کلی در آخر اثر اکتفا نموده است. این اثر به موضوعاتی مانند غیر قانونی بودن حمله امریکا به عراق و شبهه برانگیز بودن مشروعیت دادگاه تحت نظارت حاکمیت ائتلاف نیروهای خارجی تنها اشاره­ای مختصر داشته و مجال مفصل گویی در این باب نیافته است.

فصل اول کتاب به صدام حسین و زمینه­های نسل­کشی می­پردازد. فصل دوم هم به نسل­کشی کردها با اشاره به عملیات­های انفال (عملیات­های اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم و آخر انفال، پس لرزه­های انفال، بمباران شیمیایی حلبچه و تاثیرات بلندمدت بمباران حلبچه بر بازماندگان آن اشاره می­کند تا در فصل سوم به دو جنگ خلیج فارس بپردازد. در این فصل جنگ 1991 و اشغال کویت، اختلافات درونی کردها و جنگ عراق(2003) می­پردازد.

همچنین فصل چهارم به محاکمه صدام حسین می­پردازد که درباره تشکیل دیوان عالی عراق، پرونده دجیل، پرونده انفال و اعدام صدام، روند محاکمه، واکنش ­به اعدام صدام، آیا اعدام صدام به خاطر کشتار دجیل بیانگر ضعف رهبران کرد بوده است؟، کار ناتمام؛ آیا اعدام صدام تنها عدالت در حق شیعیان بود؟، اعدام صدام بدون اتمام دادرسی پرونده انفال و محاکمه پس از مرگ، صحبت براند.

فصل پنجم هم به نتیجه­گیری می­پردازد و در پایان کتاب هم پی­نوشت ها، ضمائم، ضمیمه الف، ضمیمه ب، کتابنامه، تصاویر و نمایه آمده است.

«صدام حسین تکریتی متولد سال 1937. شهرت وی در سال 1959 آغاز شد، زمانی که رهبری حزب بعث او را برای ترور قاسم برگزید. این ماموریت منجر به زخمی شدن وی شد. دبیر کل وقت شاخه منطقه­ای حزب بعث پس از نوامبر 1963 بود. پس از آن به عنوان تئوریسین اصلی در پس زمینه فعالیت­های حزب خود را جا انداخت و کم­کم تا سال 1969 خود را بیشتر نشان داد. سرپرستی هیئت اعزامی عراق به لیبی بلافاصله پس از انقلاب در آن کشور را بر عهده گرفت.»

آن چه خواندید بخشی از سخن آغازین آمده در فصل اول کتاب است که در معرفی صدام مولف آورده است. در پایان بخش نتیجه­گیری هم مولف دیگر بار در معرفی شخصیت صدام و مقایسه آن با صلاح­الدین آورده است:

«صدام در نزدیکی همین شهر یعنی تکریت در سال 1937 متولد شده بود، شهری که زادگاه یکی از بزرگ­ترین جنگجویان مسلمان بود. هشتصد سال پیش از صدام، در این شعر صلاح الدین­ایوبی بدنیا آمد. او مردی کرد بود و امروز به عنوان یک قهرمان بزرگ و حماسی شناخته می­شود؛ رهبری زیرک و فرمانده­ای آگاه که سرزمین­های اسلامی را از تصرف صلیبیون خارج ساخت. در سوی دیگر اما، صدام برای ملت خود خاطراتی از خشونت جنون­آمیز، جاه­طلبی، خودکامگی و تمایلات مستبدانه بر جای گذاشت.»

کتاب «نسل­کشی در کردستان عراق» (صدام حسین و یک محاکمه ناتمام) نوشته مایکل جی کلی و ترجمه سربس نظری با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 33000 ریال، از سوی انتشارات امیرکبیر، منتشر شده است.

اثر پرفسور کلی با زبانی ساده اما بی­طرفانه و در عین حال از دیدگاهی حقوقی و تجربی به پروژه انفال و کشتار هزاران غیرنظامی کرد در اواخر دهه 80 میلادی پرداخته و پرونده مفتوح نسل­کشی کردها توسط صدام حسین را واکاوی و بازخوانی می­کند. استفاده از نقل قول­های بازماندگان و شاهدان جنایت صدام، تجربیات روزنامه­نگاران، اسناد وزارت خارجه آمریکا و توضیحات بسیار دقیق از محل وقوع این جنایات تصویری عینی و کاملاً ملموس از فجایع کردستان عراق به خواننده می­دهد. پرفسور مایکل جی . کلی از اساتید برجسته دانشکده حقوق دانشگاه کریتون آمریکا می­باشد. وی جایزه بهترین کتاب سال را به خاطر اثری با عنوان «جایی برای پنهان شدن نیست» در سال 2005 از انجمن بین المللی حقوق جزائی دریافت نمود. او همچنین عضو انجمن بین­المللی تحقیقات نسل­کشی، از مقاله­نویسان پایگاه اینترنتی حقوقی ژوریست و همچنین رئیس شاخه حقوق امنیت ملی انجمن دانشکده­های حقوق آمریکا می­باشد.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :