تبلیغات
قدمت غیرت اصالت - هفت متهم کشتار "انفال" در کردستان
 
قدمت غیرت اصالت
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : هوزان جاف
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


سیروان نیوز:صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق و شش نفر ازهمدستانش روز دوشنبه هفته جاری به اتهام دست داشتن در کشتار"انفال" در دادگاه حاضر شدند.رژیم سابق عراق درجریان این کشتار درسال 1988میلادی حدود یکصد هزار نفر از کردهای عراق قتل عام و بیش از سه هزار روستا را منهدم و آوارگی شمار زیادی از ساکنان منطقه شد....

 

گزارش  "مهر" به نقل ازخبرگزاری فرانسه، حمله و کشتار انفال در طول هشت عملیات مشابه و هریک به مدت دو هفته از فوریه تا سپتامبر سال 1988میلادی توسط رژیم سابق عراق اجرا شد و اسامی متهمان این کشتار برای حضور در دادگاه  به شرح زیر است:

 

* صدام حسین

 

- رئیس جمهوری عراق در سالهای 1979 تا 2003میلادی و متهم به صدور دستور حمله انفال و  مسئول اصلی نسل کشی .

 

* علی حسن المجید

 

- مشهور به القاب متعددی خصوصا "جلاد کردستان" و "علی کیمیاوی" (شیمیایی) است که متهم به گلوله باران شیمیایی شهر حلبچه عراق در سال 1988میلادی است. وی فرماندهی منطقه نظامی شمال عراق را برعهده داشت و مسئول اجرای دستورات بود.

 

* صابر عبدالعزیز الدوری

 

-  عضو رهبری منطقه ای حزب بعث عربی منحله عراق و رئیس اطلاعات نظامی که سمت های مهمی در دوره حکومت صدام به شمار می رفت و متهم است که یکی از مهمترین تحریک کنندگان حمله انفال و یکی از مجریان اصلی آن بوده است.

 

* طاهر توفیق العانی

 

- عضو رهبری منطقه ای حزب بعث عربی منحله عراق و وزیر سابق صنایع این کشور که در جریان حمله انفال سمت استانداری موصل در شمال عراق را به عهده داشت.

 

* سلطان هاشم احمد الطائی

 

- وزیر دفاع سابق و فرمانده عملی حمله انفال که دستورات را به صورت مستقیم از علی شیمیایی می گرفت.

 

* حسین رشید تکریتی

 

- عضو فرماندهی کل نیروهای مسلح و از نزدیکان صدام که متهم به مشارکت در حمله انفال است.

 

* فرحان مطلک الجبوری

 

- رئیس اطلاعات نظامی مناطق شرقی عراق و متهم به مشارکت در حمله انفال.

 

 دولت اقلیم کردستان اعلام کرد که پرونده های مربوط به کشتار "انفال" به وسیله رژیم سابق عراق را به دادگاه عالی کیفری تحویل داده است تا در جلسات محاکمه مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

 

"یوسف محمد" وزیر حقوق بشر در دولت اقلیم کردستان  در تماس تلفنی با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت که با خانواده قربانیان انفال دیدارهایی داشته ایم و همه مستندات  و گواهی های مورد نظر را به دادگاه ارائه داده ایم.وی افزود: دولت محلی منطقه کردستان درپی بازداشت صدام در دسامبر سال 2003میلادی اقدام به تهیه و جمع آوری پرونده های مربوط به مسئله انفال برای ارایه آن به دادگاه ویژه کرد.

 

 دادستان کل منطقه کردستان در دادگاه جنایی عالی عراق گفت که بیش از 300 شکایت از سوی شاکیان و شهود تا این لحظه تهیه شده است و به اطلاعات و مستندات محکمی از جمله نوارهای ویدئویی و صوتی؛ عکس، نامه ها و تلگراف های رسمی بین مجریان انفال دست یافته ایم.

 

جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق سپتامبر گذشته گفته بود که صدام به صدور دستوراتی برای اجرای اعدام ها و حمله ضد کردها و قتل دهها هزار نفر اعتراف کرده است.

 

صدام حسین دیکتاتور عراق و هفت تن از همدستانش از 27مهرماه به اتهام قتل عام شیعیان در روستای الدجیل در سال 1982میلادی در حال محاکمه هستند و در صورت محکومیت به جنایت علیه بشریت درخصوص این قتل عام با حکم اعدام روبرو خواهد شد.

 

گفتنی است صدام دیکتاتورسابق عراق و هفت تن از همدستانش پیش از این در طول چهل جلسه درباره کشتار شیعیان در روستای دجیل 1982میلادی محاکمه شدند و دادگاه عالی کیفری عراق در چهلمین جلسه اقدام به تعویق جلسات محاکمه صدام و هفت تن از همدستان وی در این کشتار به شانزدهم اکتبر آینده(24 مهر)  گرفت که انتظار می رود در این روز حکم سران رژیم سابق در پرونده دجیل صادر شود.

 

به گزارش پایگاه اینترنتی الجزیره قطر، رئوف رشید عبدالرحمن قاضی دادگاه درجلسه چهلم دادگاه گفته بود که این تصمیم برای انجام بررسی های بیشتر در پرونده مربوط به کشتار دجیل صورت گرفته است.

 

برپایه این گزارش، هنوز معلوم نیست جلسه چهلم دادگاه آخرین جلسه محاکمه صدام و همدستانش درباره کشتار دجیل پیش از صدور حکم در این باره در اکتبر آینده است یا جلسات دیگری نیز برگزار خواهد شد.

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :